Blog

Jak wychować w domu majsterkowicza?

Każda mama niemalże non stop marzy aby jej dzieci mogły zostać kimś i były w stanie dzięki temu wieść szczęśliwe i dostatnie życie. Na liście top 10 najbardziej pożądanych zawodów zwykle możemy znaleźć zawody lekarza i prawnika lub wykwalifikowanego inżyniera. I tym momencie jesteśmy blisko sedna całej sprawy, ponieważ nieistotne – chłopiec czy dziewczynka, każde dziecko powinno nauczyć się majsterkowania. Nie każdy musi być inżynierem, ale każdy powinien umieć dobrze radzić sobie z narzędziami i czasami coś naprawić lub skonstruować coś pożytecznego dla siebie. Pozwala to zaoszczędzić sporej ilości pieniędzy i przy okazji poczucie gigantycznego zadowolenia.

Droga mamo nie zabieraj nożyczek dziecku
To najczęstszy błąd popełniany przez rodziców i opiekunów. A mianowicie źle rozumiana ostrożność i wynikająca z tego bezpośrednio nadopiekuńczość, która będzie w stanie doprowadzić pociechę do swoistego kalectwa, bo potem dziecko nie będzie potrafiło prawidłowo w ręku utrzymać nawet nożyczek. Oczywiście jak najbardziej trzeba być ostrożnym, jednak danie pozwolenia na korzystanie z nożyczek potrzebne jest już w bardzo młodym wieku. Podobnie zresztą ma się sprawa ze stosowaniem wszystkich innego typu narzędzi. Zanim jeszcze Wasi geniusze nauczą się wylewać wylewki anhydrytowe warto aby nauczyli się poprawnie wykorzystywać młotek. Wbijanie gwoździ to podstawa programowa. Jak macie wątpliwości, pomyślcie, że robią to również nasi człekokształtni pobratymcy. Śrubokrętem natomiast niekoniecznie można od razu wydłubać oko, jednak bez wątpienia można będzie poprzykręcać śrubki. Dla nabrania wprawy nasza pociecha swobodnie może sama wymieniać baterię w zabawce.

Kształcenie takich właśnie umiejętności to wszystko co tylko najlepsze. Przy okazji dzieciaki mogą nauczyć się zasad BHP i potem nie będą robili głupot przy zabawie z rówieśnikami. Rozumieją jakiego typu niebezpieczeństwo niesie ze sobą prąd i czego nie należy z nim robić. Uczą się wspaniale kreatywności i panowania przestrzennego. Wyostrzają spryt i mogą zdobyć podstawy dobrego zawodu.

Jak i kiedy uczyć?
Każda okazja jest świetna, od dedykowanych zajęć z majsterkowania po przydatną pomoc podczas domowych napraw. Niezwykle rozwijające w tej kwestii może również dzisiaj okazać się wykonywanie modeli. Na pewno przydadzą się też różne zestawy małego majsterkowicza, techniczne czy elektroniczne. Szybko przekonacie się jak łatwo Wasza pociecha połknie ten haczyk.