Blog

Najlepsza izolacja dachu tylko dzięki płytom korkowym

Budownictwo jest dziedziną gospodarki stale rozwijającą się i wykorzystującą coraz to nowsze technologie. Wzrastająca świadomość ekologiczna, a także stale podnoszące się opłaty za elektryczność i ogrzewanie sprawiają, że poszukuje się w tej dziedzinie najbardziej naturalnych rozwiązań o niezwykłych właściwościach. Jednym z takich materiałów, który doceniają budowlańcy na całym świecie jest korek. To naturalny materiał, który stanowi wierzchnią warstwę wiecznie zielonego dębu korkowego występującego w rejonach basenu Morza Śródziemnego. Korę zdejmuje się ręcznie w określonych porach roku, bez szkody dla samego drzewa.
color cork

Korek w budownictwie znany jest od tysiącleci, ze względu na zalety jakimi się odznacza.

Przede wszystkim jest bardzo lekki i praktycznie niezatapialny dzięki zawartości 90% powietrza w jego porach. Jest nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, w tym alkoholi, dzięki zawartości suberyny. Ważną cechą korka jest higroskopijność, co w budownictwie jest niezwykle ważne. Korek nie pochłania pary wodnej, co przekłada się na wolne od osiadającego na wilgotnych ścianach kurzu oraz wystąpienia w późniejszym czasie pleśni. Jego powierzchnie i struktury, nieobecność substancji białkowych i zawartość garbników nie stanowią pożywki dla grzybów. Dzięki temu nie stwarzają im też warunków do zasiedleń. Szczególnie ta zaleta jest ważna, gdy materiał ten stosuje się jako okładziny ścienne i sufitowe. Dodatkowo korek nie wchodzi w reakcje z różnymi cieczami, przez co nie ulega zniszczeniu. Nie wchłania również obcych zapachów i wyziewów. Zastosowanie korka jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Jest to także jeden z najbardziej trwałych materiałów organicznych. Praktycznie nie podlega procesom starzenia i nawet po wielu latach nie traci swoich właściwości. Nie sposób pominąć tu właściwości termoizolacyjnych korka. Posiada niezwykłą wartość ciepła właściwego. W przeciwieństwie do innych materiałów zachowuje własności izolacyjne w bardzo dużym zakresie temperatur. Posiada również właściwości stabilizowania temperatury powietrza i jego wilgotności, co przekłada się na niezwykły mikroklimat.
wall cork

Izolacja dachu płaskiego czy spadzistego? – korek na każdy dach

Korek jest surowcem, który idealnie nadaje się do izolacji dachów płaskich i spadzistych. Zastosowanie w tym celu płyt korkowych jest wręcz nieocenione. Całą gamę produktów płyt korkowych znajdziemy na stronie https://cork24.co.uk/adhesive-cork/18-self-adhesive-cork-sheet-5mm.html. Świetny opór cieplny i właściwości termoizolacyjne, eliminują skutki nagłych zmian temperatury. Korek należy także do jednych z najbardziej odpornych na ogień materiałów budowlanych, co może przełożyć się na ochronę przed pożarem. Korek świetnie nadaje się również do izolacji dachów z tarasami ogrodowymi. Zastosowanie płyt korkowych znacznie zmniejsza ciężar stropu. Dodatkowo płyty korkowe wykazują niezwykłe właściwości na naciski punktowe, nie odkształcając się przy tym na stałe.
Korek ze względu na to, że jest materiałem niezwykle elastycznym i łatwo dopasowuje się do danego podłoża, pozwala na wyeliminowanie dodatkowych prac mających na celu wyrównanie powierzchni. Płyty korkowe posiadają także zdolność przejmowania naprężeń powstających w konstrukcjach budynków, a także wysoką wytrzymałość mechaniczną.